Syndyk masy upadłościowej – uprawnienia i obowiązki
Syndyk masy upadłościowej zostaje wyznaczony przez Sąd po ogłoszeniu Upadłości Konsumenckiej lub Upadłości Gospodarczej i ma prawo do zarządzania majątkiem dłużnika. Mało kto wie kim jest syndyk i czym się zajmuje. Każda osoba zainteresowana mniej lub bardziej kwestiami upadłościowymi, chociaż raz usłyszała słowo syndyk. Na pewno budziło to zaciekawienie i skłaniało do refleksji.
Kim jest syndyk
Syndyk masy upadłościowej jest po stronie upadłego, ale nie może działać z pokrzywdzeniem wierzycieli. Dlatego sprawdzi czy nie ukryliśmy lub specjalnie nie upłynniliśmy żadnego znacznego majątku przed ogłoszeniem naszej upadłości.
W momencie pozytywnego orzeczenia w sprawie o ogłoszenie upadłości Sąd wyznacza syndyka do zajęcia się sprawą upadłego. Ten powinien skontaktować się z upadłym i omówić wspólnie jego sytuację finansową. Jego działania zmierzają do przedstawienia programu Planu Spłaty Wierzycieli, którego wypełnienie uwolni nas od wszystkich zobowiązań.
Syndykiem może zostać każdy obywatel państwa członkowskiego Unii Europejskiej, posiadający wyższe wykształcenie II stopnia. To również osoba, która posiada nieposzlakowaną opinię, ma pełną zdolność do czynności prawnych i charakteryzuje się przynajmniej 3 letnim doświadczeniem w zarządzie majątkiem. Najważniejszą kwestią jest posiadanie licencji, którą uzyskuje się po zdaniu egzaminu przed Komisją Egzaminacyjną powoływaną przez Ministra Sprawiedliwości.
Uprawnienia syndyka
Osoba ta ma określone w ustawie uprawnienia i obowiązki. Przede wszystkim przekazywanie informacji do wierzycieli na temat ogłoszenia upadłości przez ich zadłużonego. Kolejnym zadaniem syndyka jest wykonanie spisu inwentarza oraz oszacowanie masy upadłości tj. spis wszystkich przedmiotów i wartości posiadających wartość handlową.
Dokona on również wyłączenia z masy upadłościowej wszystkich przedmiotów stanowiących przedmioty codziennego użytku takie jak meble, pralka, lodówka, telewizor i inne przedmioty niezbędne w życiu codziennym.
Syndyk może ale nie musi sprzedać przedmioty o wysokiej wartości takiej jak: mieszkanie, dom, samochód, działka, motocykl, akcje, obligacje czy też udziały w spółkach.
Po oszacowaniu masy upadłości syndyk przedstawia upadłemu program Planu Spłaty Wierzycieli. Bierze pod uwagę sytuację materialną upadłego, a także jego stan zdrowia i możliwości zarobkowe. Rolą syndyka jest przeprowadzenie osoby fizycznej po upadłości od stanu niewypłacalności do momentu stania się wolnym od wszelkich zobowiązań.
Współpracy na linii upadły-syndyk nie ma się co obawiać. Dlatego też syndyk bardzo często kieruje rady w kierunku upadłych. Plan spłaty ustalany jest na zmienny okres od roku do maksymalnie siedmiu lat. Okres spłaty wierzycieli zależy od stopnia, w którym przyczynił się upadły do swojego zadłużenia. Jeśli jest to typowa spirala finansowa najczęściej orzekanym okresem jest czas od 2 do 4 lat.
Kolejnym uprawnieniem i zadaniem syndyka jest sprawowanie należytej pieczy nad majątkiem upadłego. To nic innego jak zarząd majątkiem w taki sposób, aby skład majątku nie został w jakiś sposób okrojony bądź zredukowany. Sprzedaż majątku to kolejne zadanie syndyka, które musi zrealizować po ogłoszeniu upadłości przez konsumenta.
Majątek powinien zostać sprzedany na zasadach jawnych, w taki sposób aby każdy miał równe prawo w zdobyciu praw do majątku. Częstą praktyką są licytacje upadłościowe. Ostatnim uprawnieniem syndyka jest sporządzenie listy wierzytelności, która jest niezbędna do prawidłowego zinterpretowania wszystkich wierzycieli danej osoby zadłużonej.
Rola syndyka w procesie upadłościowym
Tak jak zostało opisane to wyżej syndyk posiada wiele uprawnień jak i zadań. Osoba syndyka ma jednak kluczową rolę w procesie upadłościowym ze względu na charakter działań. Musi on przysłowiowo “poprowadzić za rękę” upadłego. Od momentu postanowienia Sądu o ogłoszeniu upadłości to syndyk staje się najważniejszym organem dla osoby upadłej.
Syndyk i upadły dzielą w późniejszym czasie wspólne konto. Ważną kwestią, często myloną z uprawnieniem syndyka, jest blokowanie środków na koncie. Dzieje się tak na skutek działania banku, który blokuje środki pieniężne upadłego z tego powodu, że stają się one elementem masy upadłościowej.
Syndyk zarządza majątkiem upadłego ale nie blokuje środków na koncie. Dlatego tak ważny jest dobry kontakt z syndykiem aby móc wyjaśniać i zapobiegać niechcianym sytuacją zawczasu.
Poza ustawowymi zadaniami syndyka, organ ten, zajmuje się również doradztwem w kwestiach około upadłościowych. W niektórych przypadkach syndyk może doradzić upadłemu aby ten zmienił pracę, dokonał przebranżowienia czy też dokształcił się w celu uzyskania lepszych źródeł dochodu.
Głównym celem syndyka jest to, aby upadły w jak najkrótszym czasie dokonał wypełnienia Planu Spłaty Wierzycieli i stał się wolnym finansowo człowiekiem. Takie zachowanie może być błędnie interpretowane jako wścibskie i grubiańskie, jednakże trzeba pamiętać, że syndyk “gra z nami do jednej bramki”. Zależy mu na jak najszybszym zakończeniu sprawy.
Współpraca z syndykiem
Tak jak wcześniej wspominaliśmy syndyk po ogłoszeniu upadłości staje się kluczem do naszej wolności finansowej. Dlatego tak ważna jest dobra z nim współpraca. Zaburzenia we właściwej współpracy nie zdarzają się często. Praca syndyka jest owiana pewną dozą tajemnicy i nie transparentności co do funkcjonowania tego organu.
Ten wpis jest po to aby rozwiać wszystkie wątpliwości co do pracy tego podmiotu. Syndyk nigdy nie ma na celu doprowadzić nas do skrajnego ubóstwa, niwelując nasz majątek. Jego rolą jest przede wszystkim pomoc upadłym w wyjściu ze spirali zadłużenia.