Plan Spłaty Wierzycieli
Plan Spłaty Wierzycieli często staje się jednym z najważniejszych dokumentów całego postępowania upadłościowego. Każda osoba posiadająca niespłacone zobowiązania ma prawo do ogłoszenia Upadłości Konsumenckiej, którego efektem będzie sądowe umorzenie długów, w wyniku którego nastąpi ustalenie Planu Spłaty Wierzycieli czyli zamiana wszystkich niespłacanych zobowiązań na jedną niską ratę dostosowaną do naszych możliwości finansowych i umorzenie pozostałej części zobowiązań. Projekt Planu Spłaty Wierzycieli zostanie przygotowany przez syndyka.
Czym jest Plan Spłaty Wierzycieli
Plan Spłaty Wierzycieli w skrócie PSW, to proponowany przez syndyka i zatwierdzony przez Sąd dalszy sposób regulowania naszych zobowiązań. Dotyczy on wszystkich zobowiązań upadłego wraz z określeniem majątku wchodzącego w skład masy upadłościowej. Powszechną postacią PSW jest jedna określona przez Sąd rata – dostosowana do sytuacji materialnej i możliwości upadłego.
Rata ta rozłożona jest na określony przedział czasu – nazywany często przez Sądy etapem wychowawczym, kiedy wychodzimy na przysłowiową prostą. Podczas wykonywania Planu Spłaty Wierzycieli, dzielimy wspólne konto bankowe z syndykiem. Ma on wgląd do naszej wypłaty i prowadzi nas przez cały proces.
Jak Sąd ustala plan spłat
Na decyzję Sądu ma wpływ kilka czynników. Organ opiera swoje postanowienie przede wszystkim na:
• sytuacji osobistej upadłego,
• stanie jego zdrowia,
• wieku dłużnika,
• wydatkach i zarobkach upadłego.
Sąd zarządzi inny plan spłaty wobec osoby, która ma zadłużenie na poziomie 50 tysięcy, a inne upadłemu, który wykaże zadłużenie na poziomie 450 tysięcy złotych. Wielkość posiadanych wierzytelności jest wprost proporcjonalna do czasu i kwoty, z którą będziemy musieli się zmierzyć podczas wykonywania planu spłat
Wydarzenia w naszym życiu często są nagłe i nie do przewidzenia. Sąd bierze to również pod uwagę, kierując się zasadą humanitaryzmu. Dlatego, jeśli nasza sytuacja życiowa jest trudna, musimy być świadomi, że Sąd weźmie to pod uwagę zarządzając np. krótszy plan spłat lub zasądzi nam niższą kwotę do spłaty.
Stan zdrowia upadłego odgrywa kluczowe znaczenie. Nasza kondycja fizyczna może wpłynąć na ustalenie Planu Spłat Wierzycieli. Jeżeli posiadamy zaświadczenie z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych o naszej niezdolności do pracy w stopniu całkowitym, możemy spodziewać się całkowitej upadłości bez określonego planu spłaty i bez konieczności spłaty jakichkolwiek rat.
Nasz wiek, to także element warunkujący finalny PSW. Wraz z wiekiem nasze możliwości zarobkowe maleją. Pomimo chęci podjęcia pracy, nasz wiek może być przeszkodą w jej poszukiwaniu. Sąd zdaje sobie z tego sprawę, dlatego bierze także ten czynnik pod uwagę.
Ostatnim, ale najważniejszym argumentem wpływającym na wysokość planu spłat, są nasze zarobki i konieczne wydatki na nasze utrzymanie, które musimy ponieść w życiu codziennym. To dlatego odpowiednie zebranie tych informacji jest tak kluczowe w sporządzaniu wniosku o ogłoszenie Upadłości Konsumenckiej.
Jak widać lista czynników wpływających na decyzję Sądu odnośnie PSW jest długa. Połową sukcesu w uzyskaniu korzystnego dla nas planu spłat jest złożenie odpowiedniego uzasadnienia we wniosku o Upadłość Konsumencką, a także stała współpraca z syndykiem już po ogłoszeniu upadłości. Upadły musi pamiętać, że jego PSW jest podyktowany przez wiele czynników a Sąd podejmuje decyzję w oparciu o zapoznanie się z aktami sprawy, a także ze stanowiskami upadłego i syndyka.
Co możemy zrobić po ustaleniu niekorzystnego planu spłat
Niekorzystny Plan Spłaty Wierzycieli to bardzo rzadkie zjawisko, z którym mierzą się upadli. Nasza sytuacja finansowa po ogłoszeniu upadłości wciąż może być ciężka. Dlatego tak bardzo istotne jest aby PSW był jak najbardziej przystępny i możliwy przez nas do spełnienia
Gdy nie zgadzamy się z PSW mamy kilka możliwości reakcji. Do najważniejszych należą:
• odwołanie od propozycji planu spłat przedstawionej przez syndyka,
• złożenie zażalenia i wniosku o zmianę Planu Spłaty Wierzycieli.
Zarządzony przez plan spłat jest obowiązujący i trudno go zmienić. Istnieje jednak możliwość na wprowadzenie paru korekt. Należy jednak pamiętać, że Sąd wziął pod uwagę wszystkie argumenty, które wpłynęły na jego decyzję. Istotne jest również aby wykonać cały plan spłaty.
Jest to kluczowe ze względu na spełnienie wszystkich warunków skutecznej upadłości. Jak już wcześniej było to wspomniane, PSW to okres wychowawczy dla upadłego. Przez ten czas należy uporządkować wszystkie swoje finansowe kłopoty i wraz z końcem dokonywania płatności rozpocząć nowe finansowe życie z czystą kartą.