Jak ważna jest to kwestia piszemy także na podstronie o wsparciu psychologicznym, które jest jedną z usług, oferowanych przez nasze biuro. Warto też zdawać sobie sprawę z faktu, że upadłość konnsumencka sama w sobie automatycznie uwalnia nas od firm windykacyjnych.
Jak bronić się przed natrętną windykacją ?
Nasi specjaliści są zawsze dostępni, by pomóc Ci w kwestii kontaktów z firmą windykacyjną. Jednak podstawą jest uzbrojenie się w wiedzę, jakie uprawnienia posiadają windykatorzy. Działaniami niezgodnymi z prawem, nieetycznymi, które są czasami nawet przestępstwami popełnianymi przez pracowników firm windykacyjnych są m.in. takie zachowania jak:
Zastraszanie i niepokojenie przez firmę windykacyjną
Grożenie policją, sądem, komornikiem czy też więzieniem jest zupełnie bezprawne. Firma windykacyjna, poza jednym wyjątkiem, czyli wejściem na drogę sądową, nie ma żadnych możliwości skierowania działań tych organów przeciwko dłużnikowi. Jest to całkowicie niezgodną z prawem próbą manipulacji i wywierania nacisku na dłużnika.
Windykator jest zwykłą osobą, taką samą jak dłużnik. Zatrudniony może być bezpośrednio przez bank lub pozabankową firmę pożyczkową, czy też przez firmę windykacyjną. Przy spotkaniu z nim należy pamiętać, że nie posiada on żadnych uprawnień, które pozwalałyby mu wykonywać inne czynności niż tylko przeprowadzenie rozmowy z dłużnikiem. Może ona odbyć się tylko i wyłącznie po wyrażenia zgody na taką rozmowę przez tego drugiego.
Podczas wykonywania swojej pracy windykator może (jak każdy inny obywatel) zwrócić się do organów państwowych lub zawiadomić Policję o domniemaniu popełnienia przestępstwa. Zgłoszenie takie musi oczywiście być poparte odpowiednimi przesłankami i dowodami. Samo zaciągnięcie kredytu, pożyczki lub chwilówki i brak możliwości ich spłaty w żaden sposób nie jest przestępstwem. Nawet w przypadku zawiadomienia Policji o wyłudzenie czy oszustwo, możemy być pewni, że Policja nie przyjmie takiego zawiadomienia albo natychmiast po naszym przesłuchaniu umorzy postępowanie.
Naliczanie dodatkowych opłat do długu
Takie działanie ze strony firmy windykacyjnej spełnia wszelkie znamiona przestępstwa wyłudzenia, jeżeli dłużnik nie podpisał wcześniej zgody na obciążenie go dodatkowymi kosztami z tytułu przedsądowego postępowania windykacyjnego. To samo dotyczy samego wierzyciela, który nie ma możliwości obciążenia dłużnika żadnymi innymi kosztami niż odsetki ustawowe.