Windykacja terenowa – jak działa i co może?
Windykacja terenowa jest jedną z form odzyskiwania długów, z którą można zetknąć się, posiadając zadłużenie i nie spłacając rat w terminie.
Windykator i to jak działa nie kojarzy się z czymś przyjemnym, najczęściej zadłużeni mają problem z natrętną windykacją terenową, która może uprzykrzyć życie nawet najwytrwalszym.
Postaramy się przybliżyć pracę windykacji terenowej i jej typowych sposobów działania oraz podpowiedzieć, jak zachować się w obecności windykatora terenowego.
Na jakiej podstawie działa windykacja terenowa?
Firmy zajmujące się windykacją, to podmioty, które skupują zadłużenia od banków i innych instytucji świadczących usługi pożyczkowe a także od przedsiębiorców oraz innych osób zajmujących się działalnością gospodarczą.
Windykacja terenowa zaczyna działać, gdy dany wierzyciel, domaga się odzyskania swojej wierzytelności po wyczerpaniu wszystkich możliwych polubownych form kontaktu.
Działania windykacji polega na nakłanianiu werbalnym i niewerbalnym zadłużonych do spłaty zobowiązań. Niektóre firmy windykacyjne posuwają się dalej, składając wizyty terenowe u dłużników.
Nie ma bezpośredniej ustawy w polskim prawodawstwie odnośnie regulacji działań windykacji terenowej. Takie przedsiębiorstwa działają więc w granicach ogólnego prawa cywilnego i administracyjnego. Dążą one do zmotywowania i nakłaniania osoby zadłużonej do spłaty swoich zobowiązań. Podejmowane przez firmy windykacyjne kroki są dobierane w zależności od wielkości długu i miejsca przebywania zadłużonego.
Niektóre przedsiębiorstwa windykacyjne rozszerzają swoją działalność również o zagranicę i szukają dłużników poza Polską w celu ściągnięcia ich zobowiązań. Tak naprawdę sposób i częstotliwość a także chęć firm windykacyjnych do egzekucji długu związana jest z takimi czynnikami jak:
- wysokość zobowiązania,
- chęć wierzyciela do odzyskania długu,
- miejsce zamieszkania zadłużonego,
- odpowiadanie na wiadomości od instytucji windykacyjnych.
Świat kręci się wokół pieniądza i identycznie jest w procesach windykacyjnych – tam gdzie większy długi i większe szanse na jego wyegzekwowanie – tam można spodziewać się wzmożonej pracy firm windykacyjnych.
Jak działa windykacja terenowa
Kontaktowa forma egzekucji długów stała się popularna wśród firm windykacyjnych. Wizyta tzw. windykatora terenowego – wiąże się z ogromem stresu i wątpliwości wśród zadłużonych. Właśnie tak skrajnych emocji oczekują od nas windykatorzy. Terenowi egzekutorzy długów, mają na celu wywrzeć na zadłużonych jak największą presję i niejako werbalnie zmusić do spłaty długu. Jest to modus operandi tych przedsiębiorstw. Ze względu na nikłą podstawę prawną ich działań posuwają się do kontaktów twarzą w twarz by wywołać zamierzone skutki.
Windykacja terenowa często informuje o swojej wizycie, jednakże jest ona poprzedzona dużą ilością sms’ów i wezwań do zapłaty. Terenowa wizyta to najczęściej ostateczność. Jak się przed nią chronić opisane zostało poniżej.
Co może windykator terenowy
Posiada on określone uprawnienia i zadania związane z odzyskiwaniem zaległych płatności takie jak:
Podejmowanie kontaktu z dłużnikiem
Windykator ma prawo nawiązywać kontakt z dłużnikiem w celu uregulowania zadłużenia. Może dzwonić, wysyłać pisma i negocjować spłatę zobowiązań w imieniu wierzyciela.
Ważne jest, aby kontakt ten odbywał się w sposób zgodny z prawem i bez stosowania nękania, groźb czy zastraszania.
Negocjacje warunków Spłaty
Może negocjować warunki spłaty, takie jak rozłożenie długu na raty, w zależności od sytuacji finansowej dłużnika. Może proponować różne opcje, aby ułatwić spłatę zadłużenia.
To szansa dla dłużnika na znalezienie rozwiązania dopasowanego do jego możliwości finansowych.
Występowanie z wnioskiem do sądu
W przypadku braku porozumienia z dłużnikiem, windykator może zwrócić się do sądu z odpowiednim wnioskiem, np. wnieść pozew o zapłatę, a następnie, po uzyskaniu korzystnego rozstrzygnięcia, wystąpić do komornika o wyegzekwowanie należności. Przed skorzystaniem z drogi sądowej dopuszczalny jest kontakt windykatora lub wierzyciela z dłużnikiem, w celu skłonienia go do załatwienia sprawy w trybie polubownym.
Wpis do rejestru dłużników
Innym uprawnieniem, które ma windykacja, jest wpisanie unikającego kontaktu i opornego dłużnika do rejestru informacji gospodarczej, co niekiedy stanowi dla niego większą dolegliwość niż sam udział w postępowaniu sądowym i egzekucyjnym.
Czego nie może robić windykator
Musi on działać zgodnie z prawem i ma określone ograniczenia. Oto czego nie może robić:
Groźby i nękanie
Grożenie sądem, więzieniem, licytacją majątku, nachodzenie w domu lub miejscu pracy oraz podnoszenie głosu są nielegalne. Windykacja nie może stosować takich metod.
Naruszenie tych zakazów może skutkować odpowiedzialnością prawną dla windykatora.
Naruszanie Prywatności Dłużnika
Windykator nie ma prawa wchodzić do domu dłużnika bez zgody ani zabierać jego rzeczy. Podobnie, nie wolno mu rozmawiać o długach z osobami trzecimi, np. sąsiadami czy współpracownikami dłużnika.
Ochrona prywatności dłużnika jest ważnym aspektem działań windykacyjnych.
Manipulacje i wprowadzanie w błąd
Celowe wprowadzanie dłużnika w błąd, podszywanie się pod pracowników innych instytucji (np. CBA), czy grożenie są niezgodne z prawem.
Windykacja powinna działać uczciwie i nie wprowadzać w błąd dłużnika co do konsekwencji związanych z długiem.
Gdzie złożyć skargę na nielegalne działania windycji?
W przypadku nielegalnych działań, których dopuści się windykator, można złożyć skargę w odpowiednich instytucjach:
- Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji
- Policja
- Organizacje zajmujące się ochroną praw konsumentów
Możemy złożyć też reklamację w firmie zajmującej się windykacją, żądając zaprzestania bezprawnych praktyk, oraz zawiadomić o takich poczynaniach Urząd Ochrony Konsumenta i Konkurencji. Dłużnik może również oświadczyć windykatorowi, że kwestionuje dług i nie ma zamiaru go spłacać, dopóki nie zostanie on potwierdzony prawomocnym wyrokiem sądowym i nie życzy sobie jakichkolwiek negocjacji, ani też żadnych kontaktów z firmą windykacyjną.
Niezwykle skuteczną metodą jest nagrywanie rozmów z wcześniejszym uprzedzeniem o tym windykatora. Jeśli kamera wychwyci naruszenie przez niego norm prawa, powinniśmy niezwłocznie zawiadomić policję o możliwości popełnienia przestępstwa.
Jak uchronić się przed windykacją
Każda osoba będąca w trakcie ogłaszania upadłości konsumenckiej, musi być świadoma, że cały proces będzie szybszy niż jakiekolwiek prawomocne działania windykacyjne. Dlatego tak ważne jest, odpowiednie obchodzenie się z windykatorami.
Firmy windykacyjne często wspominają o swojej wizycie i zapowiadają swoje przybycie – jest to jednak najczęściej nieprawda, która jeszcze bardziej ma na nas wywołać presję. Dlatego zapowiedzianą wizytę windykatora terenowego, należy traktować z przymrużeniem oka i brać tę deklarację z dystansem.
Jednakże co w przypadku gdy taka wizyta dojdzie do skutku? Wtedy najważniejszy jest spokój. Tak, zachowanie spokoju to klucz do przejścia przez wizytę z windykatorem terenowym bez szwanku. Nie możemy pozwolić na wyprowadzenie siebie z równowagi, windykatorzy będą używać różnych sztuczek interpersonalnych, które będą miały za zadanie wywołać w nas niepokój. Nie możemy poddawać się ich manipulacjom, najważniejsza kwestia i rozwiązanie problemu wizyty windykatora – to oznajmienie mu o znajomości swoich praw. Nie mamy obowiązku podejmować rozmowy z windykatorem terenowym! Płacenie im jakichkolwiek pieniędzy to również nie najlepszy pomysł. Szczególnie gdy w tym samym czasie staram się o uzyskanie upadłości konsumenckiej. Spłacanie zobowiązania windykacji mogłoby źle wyglądać w oczach sądu.
W momencie gdy windykacja jest bardzo uporczywa w swych działaniach. Warto zwrócić się o pomoc do właściwego biura prawnego, które w odpowiedni i umiejętny sposób zajmie się procesem anty-windykacyjnych działań. Należy pamiętać, że firmy zajmujące się handlem długami a potem ich egzekucją, żerują na nieświadomości i nieznajomości prawa, przez osoby zadłużone. Dlatego tak ważna jest odpowiednia opieka prawna, która przeprowadzi nas przez cały proces upadłości konsumenckiej i upora się z windykacją.