Jak przygotować wniosek o ogłoszenie Upadłości Konsumenckiej
Prawidłowo sporządzony wniosek o ogłoszenie Upadłości Konsumenckiej, złożony przez osobę fizyczną, we właściwym Sądzie Gospodarczym, jest podstawą sukcesu w procesie upadłościowym.
Każde postępowanie sądowe wymaga odpowiednich dokumentów, które należy skompletować i złożyć w celu uzyskania pozytywnego orzeczenia sądowego.
Jednym z nich jest właśnie wniosek o ogłoszenie upadłości, który wraz z uzasadnieniem opartym na mocnych fundamentach, powinien być przygotowany przez specjalistów, którzy dzięki swojemu doświadczeniu i wiedzy, potrafią doprowadzić całą sprawę do szczęśliwego zakończenia.
Z jakich elementów składa się wniosek upadłościowy?
Jak każdy dokument administracyjno-prawny, wniosek również musi mieć określoną strukturę i budowę. Poprawnie stworzony wniosek, musi być przede wszystkim przejrzysty, prosty w odbiorze i odpowiednio poukładany. We wniosku nie możemy pozwolić sobie na błędy ortograficzne, źle ponumerowane strony, błędy rzeczowe czy też niekompletność.
Stwierdzenie, że odpowiedni wniosek to połowa sukcesu w drodze do finansowej wolności, nie jest żadnym naginaniem rzeczywistości. Wielu prawników i sędziów przyznaje, że pisma, które wpływają do sądu często odbiegają od standardów prawniczych, tym samym procedowanie takich dokumentów może potrwać dłużej. Wydłużanie się orzecznictwa jest sytuacją mocno niepożądaną przez konsumentów starających się o uporanie z finansowymi problemami.
Jeszcze przed rozpoczęciem tworzenia wniosku o ogłoszenie upadłości, powinniśmy wskazać następujące dane:
• adres i miejsce zamieszkania,
• nr PESEL,
• nr NIP,
• nazwę i adres wierzycieli
• kwotę naszych zobowiązań,
• datę od kiedy zobowiązania nie są płacone,
Są to podstawowe informacje, z którymi każda osoba zainteresowana powinna być zaznajomiona. Chociaż te elementy wydają się być rzeczami podstawowymi, często jednak są zapominane. Szczególnie jeśli mowa o numerze NIP. Zebranie tych informacji jest niezbędne do wystartowania z całym procesem.
Uzupełnij spis wierzytelności
Brnąc dalej w meandry wniosku o Upadłość Konsumencką, należy przybliżyć kwestie spisu wierzytelności. Jest to najważniejszy dokument, niezbędny do rozpoczęcia postępowania upadłościowego. To właśnie w tym miejscu umieszczamy wszystkich naszych wierzycieli u których posiadamy zaległości w spłacie.
W spisie umieszczamy informacje na temat przedmiotu zadłużenia, a także kwotę, którą zalegamy. Musimy to zrobić, aby Sąd mógł bliżej przyjrzeć się naszym zobowiązaniom, również syndyk masy upadłościowej będzie mógł łatwiej skompletować wszystkich naszych wierzycieli.
Częstym problemem jest zebranie listy wszystkich zaległości finansowych. Czasami dzieje się tak, ponieważ wierzytelności stają się przedmiotem sprzedaży w obrocie długami.
Jeśli nasze zobowiązania zostały sprzedane albo mamy problem z jednoznacznym zidentyfikowaniem wszystkich źródeł naszych długów, warto skorzystać z ogólnodostępnych portali. Jednym z nich jest Biuro Informacji Gospodarczej.
Każda osoba zainteresowana (konsument), może sprawdzić swoje zobowiązania darmowo, raz na 6 miesięcy. Kolejnym miejscem do identyfikacji swoich wierzycieli jest EPU – elektroniczne postępowanie upominawcze. Jest to elektroniczny portal sądowy, stworzony do prowadzenia postępowań upominawczych. EPU odnosi się do spraw nieskomplikowanych, w których zbędne jest prowadzenie postępowania dowodowego.
Bardzo dobrym rozwiązaniem jest kompletowanie wszystkich wezwań do zapłaty, które będą służyły jako dowód w sprawie upadłościowej.
Wydatki na życie codzienne
Kompletując wniosek, kluczowe jest zebranie kosztów i wydatków jakie ponosimy na prowadzenie naszego gospodarstwa domowego. Starając się o upadłość najlepiej określić poziom wydatków, który przeznaczamy na prowadzenie naszego życia codziennego, a także na utrzymanie osób pozostających pod naszą opieką. Najlepiej zebrać wszystkie koszty, czyli wydatki na:
• czynsz i rachunki,
• leczenie,
• wyżywienie,
• utrzymanie rodziny,
• dojazd do pracy.
Zebranie wszystkich wydatków razem, ułatwi pracę syndykowi, który będzie mógł stworzyć Plan Spłaty Wierzycieli. To również bardzo ważne pozycje do uzupełniania w uzasadnieniu sądowym. Dlatego tak ważne jest zastanowienie się nad wszystkimi wydatkami, które ponosimy i które są niezbędne do prowadzenia naszego gospodarstwa domowego.
Opis sytuacji
Kolejną kluczową sprawą w tworzeniu wniosku, jest stworzenie opisu sytuacji, która doprowadziła do niewypłacalności, a także opisuje problemy z jakimi boryka się na co dzień konsument. W dużym uproszczeniu jest to napisana przez wnioskodawcę historia, opisująca przyczyny jego niewypłacalności.
Osoba ubiegająca się o upadłość, powinna napisać wszystko, co doprowadziło ją do braku możliwości spłaty swoich zobowiązań. Należy zwrócić uwagę na stan zdrowia, sytuację rodzinną, koniunkturę na rynku, uczciwość innych ludzi. Patrząc na sprawy życia codziennego należy zebrać sobie informacje na temat tego jak wygląda nasze gospodarstwo domowe, ile osób mamy na utrzymaniu jak prezentuje się nasza sytuacja zawodowa.
Podanie wszystkich, wyżej opisanych informacji jest konieczne w całym procesie upadłościowym. Nasza szczerość i rzetelne podejście do tematu, nie tylko pozwoli na łatwiejsze i wygodniejsze przejście przez całą procedurę, ale także stworzy silne podwaliny do pozytywnego postanowienie sądowego.
Dobry wniosek – twoja szansa na wolność finansową
Jak widać wniosek o ogłoszenie upadłości jest dokumentem kluczowym w całym procesie upadłościowym. Odpowiednio przygotowany i nie zawierający błędów formalnych znacznie może przyspieszyć całe postępowanie.